Sbírám lihové vařiče

 

Sbírám staré litinové vařiče na tekutý líh, bez nádržky.

Děkuji za každou a jakoukoli informaci, která se týká tohoto typu vařičů a jejich historie.

Omlouvám se, popisy mám, jen nejsou lidi co by je přepsali na web.

Pokud se někdo zazajímáte o konkrétní vařič, kontaktujte mne, povím a ukážu co mohu a vím.



Děkuji. vlasem



vařič 1:

Kompletní, zachovalý a původní. Podstavec čtvercový, nejčastější vzor, hořák s jedním komínkem, zhášedlo s dekorem.


vařič 21 a 30:

Kompletní, zachovalý a jak se ukázalo později, nový. Souprava na stůl, hořák, mřížka, pánev a dva svícny, černěno. Líh v něm hoří, ale pravděpodobně určeno na čajovou svíčku.

Litina to je, ohřívač taky, patří to jako logický konec do sbírky, nebo ne? A vyhoďte to, když už to máte...


a vařič 39:

Že je nový se ví od začátku. Údajně replika, ale asi ohřívač na čajovou svíčku. Původ pravděpodobně jako dnes kde co - Čína.


vařič 37:

Prý vykopaný. Pouze podstavec, čtvercový. Tak vypadá hrubá hloubková koroze po omytí.


vařič 43:

Starý kruhový, obdoba č.13, 23 a 36. kdysi dávno rozlomený, nepříliš štastně svařený, silně korodovaný, navíc nekompletní.


vařič 45:

Starý kruhový, půlkulatý profil kruhu, asi zdobený jednoduchým dekorem. 3 nožky a 3 háčky na hořák, jeden z nich odlomen. 3 výstupky – podpěry nádoby.
Zhášedlo asi ne k tomuto podstavci. Se středovým otvorem a zdobeným závěrem.
Hezká ukázka hrubé koroze. Od stejného hledače jako 37. I tímto mu za nález, a hlavně za to, že to vůbec sebral a nabídl, děkuji.


vařič 47:

Velký kruh, (tvar podobný 13, 23, 36, 43, 45) litý,zdobený. 3 nožky a 3 háčky na hořák, 3 podpěry nádoby.
Hořák asi ne původní, svařovaný z plechu, 5 tenkých komínků.
Nezdá se korodovaný, nastříkaný stříbrnou barvou.


vařič 48:

Čtvercová čtyřnožka, dekor málo zdobný, s otvory. Nožky s malým úkosem, bez zdobení, výrazně vystouplé podstavce pod radiální mřížku. Ze spodu na 2 místech značené 30. Stejný jako 37, jen téměř bez koroze.
Hořák s malými úkosy, jeden poměrně široký komínek.
Mřížka čtverec, 8 paprsků, malý středový kruh. 3 praskliny.
Zhášedlo ploché s dekorem, Uprostřed znak P C. Ze spodu hladké, značené 30. Obdobné jako 29.

K tomuto vařiči se váží dvě historky. Měl podstavec jaký jsem neměl. Jeho nákup byl s prodejcem domluven na Kolbence a pak mailem. Jen náhody tomu chtěly, že se uskutečnil až téměř po roce.
Mezi tím jsem koupil totálně zkorodovaný podstavec 37, a později stejný asi nekorodovaný na Aukru (ještě nepřišel). A tak nakonec budou tři shodné :-)


vařič 49:

Pouze podstavec, nepoškozený, středně korodovaný, mastný.
Kruhová trojnožka, kruh zdobený a zdobné vsazované nožky. Na kruhu opěrky pro nádobu, namísto mřížky. Stejný jako 13. Stopy tmavě zelené barvy.
Jo občas se člověk koupí co už má. (když na burze zase nemá sbírku ssebou, že, a co kdyby...)
Vyberu ten lepší, tento byl alespoň docela levný.


vařič 50:

Podstavec pod nádobu mosazné navzájem snýtované odlitky, příhřívání čajovou svíčkou. Zřejmě současný výrobek.


vařič 54:

Podstavec, ten nejběžnější čtverec s hořákem napevno jako 12 a zhášedlo velmi podobné nebo shodné s 1.
Podstavec, ač slušně zabalen, nepřežil dopravu a přišel o nohu. I to se stane, stará litina je křehká, mřížky praskají i samy.


vařič 55:

Kruhový podstavec, na třech nožkách, zdobení připomíná arabské motivy. Je stejný jako je 6 a 10, ale v daleko lepším stavu.


vařič 57:

Čtvercový podstavec, zcela jiného druhu, litinový plochý čtverec a přinýtované ohýbané nohy z pásku, které tvoří i podstavec nádob, takže neměl mřížku. Má bohužel dvě praskliny.


vařič 60:

Sice se stylem podobá, ale je to podložka pod horké nádoby. Tak říkejme, že do sbírky patří.


vařič 61:

Stylově podobný č.47, nepatrně korodovaný, se zvláštním hořákem s labiryntem, pravděpodobně původním, a velmi podobným zhášedlu 58. Zhášedlo přesně zapadá na hořák, ale jeho dekor neodpovídá podstavci. "a včil mudruj" zda je sestava puvodní či složená... Jinak ale velmi zachovalá sběratelova radost.


vařič 71:

Zachovalý nebo restaurovaný. Očištěný a nastříkaný „starým bronzem“, hnědá + měď. Bez poškození a hrubé koroze. Podstavec: velký kruh, dekor stejný jako 36 a 69, jen jiné nožky. Nápis Spirit-rapid-express. Hořák: plechový, 7 komínků, přehřátý, ze dna stopy po vytaveném cínu. Zhášedlo: litina s otvorem a zakrývacím kvítkem 8 lístku. Na držadle litá dírka na řetízek. Shodné s 41, ale v dobrém stavu.


vařič 72:

Velký kruh, odlitek ale tentokrát mosazný. Tři zvýrazněné "rohy" pod přinýtovanými ozdobnými nožkami tvoří hlavy jakéhosi božstva. Tvář lidská, rohy beraní a z nosu kly. Hlavu podepírají dvě zkroucené ryby.
Nápis Spiritus – Schnell - Kocher a ze spodní strany nápis Mustreschutz a v další třetině číslice 6.
Podstavec kdysi kdosi, snad v dobré vůli "vylepšil" a chybějící hořák nahradil miskou přinýtovanou na držák připájený k zobákům na hořák. A včil babo raď - nechat jak je, či se pokusit jej odpájet nebo odpilovat? Zatím to rozhoduje pohodlnost.


vařič 85:

Odlitek vařiče z jednoho kusu, zhášedlo plné profilované, ale bezdekoru. Koupený z Polska. U nás jsem takový nepotkal. Nákup byl složitý, majitel jej odmítl prodat do zahraničí. Nakonec pomohli úplně cizí lidé. Dík jim.


vařič 86:

Velký kruh, plochý odlitek. Tři zvýrazněné "rohy" s přinýtovanými neozdobenými nožkami které prochází kruhem a tvoří i opěru pro nádobu.
Nápis SPIRIT – RAPID - GLORIA
Kruh má současně výstupky pro běžný hořák. Zhášedlo je jako u 74.


vařič 87:

Malý kruh, mašličky, je tu hezky vidět, jak se dělaly kopie kopií a tím klesala kvalita, Drobná změna známého vzoru, podteklý dekor, nedobroušené nálitky na nožkách bez vzoru.
Jinak je jako 3 a 18.


vařič 88:

To ani do sbírky nepatří, ukázka lidské tvořivosti. Zámečnická práce, vařič ze starých zvonků. Miska z většího chromovaného, nese kruhový nápis CONCORDIA *


Copyright (c) 2007 vlasem - Design & kód: Tvorba Webu